wtorek, 30 marca 2021

 

Zabawy z wielkanocnym zajączkiem.




    Dzisiaj wszystkich świetliczaków zapraszamy do wspólnej zabawy. Będziemy ćwiczyć spostrzegawczość oraz koncentrację uwagi. Pokarze Wam również jak zrobić prostą zawieszkę wielkanocną na okno lub drzwi.

Powodzenia😀

Jak myślicie, kto w tym labiryncie pierwszy znajdzie drogę do jajka?

Kurczaczek czy Zajączek? 

 

Link do labiryntu.

https://www.maluchy.pl/labirynty/img/zajaczek-wielkanocny-krolik-pisanki_midi.jpg


Ciekawe czy zgadniecie?

1) Świecimy je na tydzień przed Wielkanocą.

Są barwne, kolorowe zrobione z gałązek wierzby,

bazi lub sztucznych kwiatów.

2) Może być migdałowa, piaskowa,

lukrowana z rodzynkami a każda zapachem kusi.

3) Przeważnie jest biały i na stole leży.

Kładą na nim sztućce, stawiają talerze.

4) Jak się nazywa jajko malowane co na Wielkanoc się przydaje.

5) Żółciutkie kuleczki za kurką się toczą

Kryją się pod skrzydła, gdy wroga zobaczą.

6) Upleciony ze słomy, wikliny chętnie nosi owoce, jarzyny.

Grzyby też z lasu przyniesie oraz pisanki i baranka poniesie czasem.

7) Ma długie uszy futerko puszyste.

Ze smakiem chrupie marchewkę i sałaty listek. 


Wytężcie wzrok 👀 wykreślanka wielkanocna na Was czeka!


 

Czy widzicie różnice między obrazkami?

 

Link do obrazków.

https://www.pokolorujswiat.com/wp-content/uploads/2017/05/znajdz-roznice-cwiczenia-spostrzegawczosc-dla-dzieci-do-wydruku-3.jpg

    

    A teraz zapraszam Was do stworzenia prostej zawieszki wielkanocnej, która może posłużyć jak dekoracja na okno lub drzwi.🐇


 

Do zrobienia wielkanocnej zawieszki będzie potrzebne:

- talerzyk papierowy,

- papier kolorowy rysunkowy A 4,

- wata do bazi

- klej,

- ołówek,

- nożyczki

- sznurek lub ozdobna wstążka (jak nie macie to wystarczy ozdobę przykleić taśmą samoprzylepną).

Zaczynamy:)

1) Najpierw wycinamy środek talerzyka ( pamiętajcie o bezpiecznym posługiwaniu się nożyczkami),

2) Z kolorowego papieru wycinamy jajowate kółka o tej samej wielkości (dla ułatwienia możecie sobie zrobić szablon jajka z bloku technicznego lub tekturki).

3) Ozdabiamy ramkę talerzyka, naklejając na nią wycięte jajka.

4) Jako ozdobę wykorzystałam kolorowankę z baziami, które wycięłam i przykleiłam na talerzyk, dodałam trochę waty.

5) Można jeszcze nakleić gotowe ozdoby w postaci zajączków lub kurczaczków.


 


 
 

    Nasza zawieszka wielkanocna jest już gotowa! 😃

Mam nadzieję, że dobrze się bawiliście, a zrobienie ozdoby nie było trudne.

    Na koniec dedykuje Wam piosenkę pt. "Są takie święta wielkanocne".

Link do piosenki.

https://www.youtube.com/watch?v=No6K_yt4dCI



 

poniedziałek, 29 marca 2021

 

Zwyczaje wielkanocne w Polsce dawniej i dziś. 




Dzisiaj dowiecie się jakie obchodzono tradycje wielkanocne w różnych regionach Polski.

Pierwszą z nich był tzw. Pogrzeb żuru i śledzia. 

W 40-dniowym poście rezygnowano z mięsa, a także z innych produktów, takich jak nabiał czy cukier. Jadano tylko i wyłącznie żur i śledzie. Jednym ze zwyczajów związanych z przyjściem Wielkanocy był zatem symboliczny pogrzeb żuru i śledzia – polegało to na tym, że postny żur wylewano na dwór lub zakopywano w ziemi, a śledzie wieszano na drzewie. Od tej chwili można było przygotowywać różne, tłuste i słodkie potrawy.



Tradycja ta popularna była na Kujawach.

Przywołówki

Zwyczaj ten zapoczątkowany w pierwszej połowie XIX wieku polegał na tym, że chłopcy wspinali się na np. na dach i wygłaszali wiersze na temat miejscowych panien. Dziś o przywołówkach pamiętają jeszcze w Inowrocławiu.

Kolejny zwyczaj ludowy to : Wieszanie Judasza

Kukłę Judasza wykonaną ze słomy i ubraną w łachmany wieszano na wieży kościelnej, a następnie na słupie lub na drzewie i wymierzano jej sprawiedliwość. Kukłę Judasza,  który wydał Jezusa na śmierć wleczono po wsi, okładano kijami, a następnie palono.

Ten zwyczaj znany był głównie na Podkarpaciu.




Walatka i turlanki

Te dawne zwyczaje wielkanocne dotyczą pisanek i są praktykowane do dziś. Walatka polegała na stukaniu się pisankami - wygrywała ta osoba, której jajko pozostało nienaruszone.

Turlanki to toczenie pisanek po trawie (np. po łące o sporym nachyleniu). Zwyczaj ten miał przynieść urodzaj i popularny był głównie na wschodzie Polski.


 


Siuda Baba

Zwyczaj ten polegał na chodzeniu po wsi i zbieranie datków (popularny w podkrakowskich wsiach). Za Siudą Babę (kapłankę ognia) przebierali się zazwyczaj mężczyźni, którzy smarując sobie twarz węglem, wychodzili na spotkanie młodych panien.

Wizyta kapłanki ognia była dobrą wróżbą na cały przyszły rok, a usmolenie twarzy pannie zwiastowało jej szybkie zamążpójście.




Śmiergust

Jest to zwyczaj polewania wodą. Głównie kawalerowie specjalnie na tę okazję przygotowują sobie maski, a kapelusze stroją kolorową bibułą.

Ubrani w pstrokate stroje szukają panien i oblewają je wodą lub wręcz wrzucają do wanny. Ma to przynieść szczęście i powodzenie. Tradycja popularna była głównie na Śląsku, zresztą do dziś znana jest w Wilamowicach.

Emaus, czyli odpust

Dziś odbywa się coraz rzadziej, za to dawniej w Poniedziałek Wielkanocny kiermasze i odpusty odbywały się w wielu miastach. Emaus to nazwa biblijnego miasta, do którego podróżował Jezus, stąd też pochodzi nazwa odpustu.

Kurek dyngusowy

Ten dawny zwyczaj wielkanocny popularny był na wsiach. Polegał na objeżdżaniu domów  z pięknie przystrojonym kogutem. Z czasem zamiast żywego ptaka na wózku wożono koguta wykonanego z gliny. Kawalerowie śpiewali przy tym piosenki, zbierali datki, zalecali się do panien oblewając je wodą. Zabawa odbywała się w Poniedziałek Wielkanocny.


Śmigus i dyngus

Dziś połączony w jedno - kiedyś były to dwa odrębne zwyczaje wielkanocne. Śmigus polegał na smaganiu łydek panien gałązkami wierzbowymi i oblewaniu wodą. Miało to zapewnić szybkie zamążpójście. Dyngus był określeniem używanym na wykupienie się od tego zwyczaju. Panna, która nie chciała zostać oblana, wykupowała się drobnym podarkiem, np. pisanką.

Pucheroki

Zwyczaj znany w Małopolsce, a polegał na tym, iż chłopcy w wieku szkolnym ubrani w kożuchy, wysokie czapki z bibuły, z osmolonymi twarzami wygłaszali rymowane wierszyki, wzorowane na dawnych ludowych pieśniach. Za swoje wierszyki otrzymywali drobne datki.


Rękawka

Ten dawny wielkanocny zwyczaj praktykowano na kopcu Kraka w Krakowie. Po zboczu toczono jajka, placki, owoce, które trafiały w ręce uboższej ludności. Ten wielkanocny zwyczaj obchodzono tuż po świętach Wielkiejnocy, we wtorek.


Zwyczaje wielkanocne w Polsce znane do dziś

Współczesne zwyczaje wielkanocne to m. in.

  • śmigus-dyngus,

  • przygotowywanie palemek na Niedzielę Palmową

  • święcenie pokarmów w Wielką SobotęŚwięcenie pokarmów jako zwyczaj wielkanocny, narodziło się w VIII wieku, a w Polsce zaczęto praktykować je w wieku XIV. Święcono wówczas wszystko, co mogło znaleźć się na stole.

W Niedzielę Wielkanocną w całej Polsce przygotowuje się śniadanie wielkanocne. Jest to czas, gdy w wielu domach dzielimy się ze swoimi bliskimi jajkiem, składając sobie wielkanocne życzenia. Popularne wśród dzieci jest zbijanie wzajemnie swoje pisanki. Wygrywa ten, czyje jajko najdłużej zachowa całą skorupkę.

Coraz częściej rankiem dzieci znajdują w ogrodzie lub w domu ukryte drobne podarunki  (są to najczęściej słodycze). Mówi się, że przynosi je zajączek wielkanocny.

Z pewnością wiecie czym jest zdobienie pisanek, ale czy potrafimy je odróżnić od kraszanek? Kraszanki popularne były zwłaszcza w północnej części Polski. Dawniej nazywane również byczkami lub malowankami. Są to jajka barwione na jeden kolor, bez wzorów i zdobień.

Tradycją wielkanocną w wielu domach nazwać można też generalne świąteczne porządki. Podobnie jak przed Bożym Narodzeniem, tak samo przed Wielkanocą sprzątamy domy, by święta miały uroczysty charakter.

Na koniec zapraszam Was do obejrzenia filmu edukacyjnego, EduKredka – Tradycje Wielkanocne.

Link do filmu

EduKredka – Tradycje Wielkanocne / Film edukacyjny #DLADZIECI #11 - YouTube

środa, 24 marca 2021

Konkurs plastyczny pt. "Wiosenny krajobraz".

 

W dniu 08.03.2021 r. na świetlicy szkolnej został przeprowadzony konkurs plastyczny pt. Wiosenny krajobraz. Celem konkursu było stworzenie wiosennego krajobrazu przy użyciu różnych materiałów plastycznych. W konkursie wzięli udział uczniowie klas I,II,III. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością. Wyniki konkursu ogłoszono 23. 03. 21 r. Wyłoniono sześć najlepszych prac.

I miejsce: Filip Hołota 1 B, Joanna Żołnowska II A,

II miejsce: Maja Rychter I C, Zofia Kempny I A,

III miejsce: Agata Lyska III B, Adam Kempny III A.

 


Gratulujemy zwycięzcom😊

Prace zostały zaprezentowane w galerii świetlicowej.

Odbiór nagród odbędzie się po powrocie uczniów do szkoły na świetlicy szkolnej u pani Marzeny Mochnacz.

wtorek, 23 marca 2021

Owies c.d.

Wysiany przez nas owies już kiełkuje 😀 a jak Wasz?


Pozdrawiamy Was serdecznie 😊 i życzymy dużo zdrowia!

poniedziałek, 22 marca 2021

Owies wielkanocny

Kiełkujący owies to tradycyjna wielkanocna dekoracja w Polsce. Wielkanoc zbliża się do nas wielkimi krokami. Teraz jest odpowiedni moment na wysianie go, aby w święta cieszyć się, żywą, zieloną dekoracją.

Pamiętajcie wysiewamy go 10-14 dni przed Wielkanocą do doniczki z ziemią lub na talerzyku na watę. Podłoże z nasionami powinno być stale wilgotne. 

Oto krótka instrukcja jak zrobić to samemu 💪

Do wykonania potrzebne będą:

- doniczka z ziemią lub pojemnik z watą,

- nasiona owsa wielkanocnego,

- spryskiwacz z wodą,

- folia przezroczysta spożywcza,

- wykałaczka.

1. Do wybranej płytkiej doniczki (w moim przypadku jest to doniczka z wikliny z folią w środku) nasyp ziemi, wysiej nasiona na całej powierzchni.

2. Wysiane nasiona przykryj cienką warstwą ziemi - tak aby ziemia przykryła wszystkie wysiane nasiona. Spryskaj je wodą, aby ziemia była mokra.

3. Aby przyspieszyć kiełkowanie nasion przykrywamy je przezroczystą folią i wykałaczką delikatnie nakuwając ją robimy małe otwory zapewniające nasionom dostęp powietrza. 

Gotowe 😀

Gdy tylko wykiełkuje - będziecie wiedzieli o tym pierwsi na 100%. Czekamy na wasze zdjęcia w komentarzach. Pozdrawiamy! 😊

czwartek, 18 marca 2021

🎨 Recyklingowa galeria sztuki 🎨

Świetliczaki są EKO 😀 w ramach zajęć plastycznych powstała "Recyklingowa galeria sztuki". Zadanie polegało na stworzeniu 5 dowolnych obrazów z różnych materiałów. My wykorzystaliśmy kolorowe korki od butelek, gazety, papierowe rolki, stare guziki oraz worki na śmieci. 

Oto efekty pracy naszych uczniów 👀



Poznajecie swoje prace?

poniedziałek, 15 marca 2021

Świetliczaki poznają Polskę...

Dziś podczas zajęć czytelniczych w świetlicy szkolnej Pani Kinga czytała nam "Legendę o Czarnym Rycerzu" związaną z powstaniem naszego miasta Jastrzębie-Zdrój. Poznaliśmy Czarnego Rycerza, sprawdziliśmy gdzie mogło być jego "gniazdo" czyli warowny zamek,  o co chodzi z tym bursztynowym szlakiem i kim był "rabuś"? 😊 


Wykonaliśmy ilustrację do przeczytanej legendy. Oto nasza galeria prac:



Pozdrawiamy 😊

poniedziałek, 8 marca 2021

Laureaci

Przedstawiam laureatów konkursu fotograficzno-plastycznego pt. "Mój Pupil - Wymarzone zwierzątko".

1. W kategorii praca plastyczna:

Gratulujemy 👏

2. W kategorii fotografia:


Gratulujemy 👏

poniedziałek, 1 marca 2021

Wyniki konkursu

Wyniki konkursu fotograficzno-plastycznego

pt. "Mój Pupil - Wymarzone zwierzątko"



Kategoria praca plastyczna


I miejsce – Emilia Pająk 1b

II miejsce – Maja Nyrek 3a

III miejsce – Antonina Woźny 3a


Kategoria fotografia


I miejsce – Marek Skoczylas 3c

II miejsce – Bartosz Łazorczyk 2a

III miejsce – Maja Rychter 1c


Gratulujemy zwycięzcom ☺

Dziękujmy za tak liczny udział w konkursie!

Wręczenie nagród w piątek 5 marca 2021r.w świetlicy szkolnej.

Znani Polacy.

  Na zajęciach świetlicowych uczniowie zapoznali się z twórczością oraz życiorysem polskiego literata i artysty wizualnego Stanisława Wyspia...