piątek, 17 kwietnia 2020

Światowy Dzień Kostki Rubika 💬

Światowy Dzień Kostki Rubika obchodzony jest 17 kwietnia. Każdy z Was dobrze zna tę logiczną układankę i chyba nie ma osoby, która chociaż raz nie spróbowała jej ułożyć. Na świetlicy również ją mamy 👍

To co w niej jest takiego wyjątkowego?

Obliczono, że każde ułożenie kostki wymaga maksymalnie 20 ruchów? Czy na pewno? 
Mamy teraz więcej czasu w domu i zachęcam Was do znalezienia swojej Kostki Rubika i sprawdzenia czy to prawda. 😉 A może pochwalicie się jak szybko jesteście w stanie ją ułożyć?

Oto kilka ciekawostek:

  • gdyby zebrać tyle Kostek Rubika, by każda z nich miała inny układ swoich 26 klocków i ustawić je jedna na drugiej, taka wieża miałaby wysokość... ponad 246 lat świetlnych.
  • gdyby zebrać tyle kostek 3x3x3 (standardowej wielkości, czyli o krawędzi długości ok. 57 mm), by każda z nich miała inny układ i wszystkie układy były wykorzystane, powstały zbiór ważyłby (przyjmując wagę jednej kostki 115g) prawie 5 biliardów ton,
  • jeśli ktoś chciałby taką ilością kostek wybrukować sobie podjazd do domu, to taka droga musiałaby mieć powierzchnię 140 miliardów kilometrów kwadratowych, czyli 275 razy więcej niż powierzchnia Ziemi,
  • gdyby każdemu człowiekowi na Ziemi, niezależnie od rasy, wyznania, wieku czy płci, dać dzisiaj do ręki kostkę i każdy z tych 6 miliardów ludzi wykonywałby przypadkowe obroty kostką w średnim tempie jednego obrotu na sekundę, to średnio co 229 lat jedna kostka byłaby ułożona.

A wiecie kto jest jej twórcą?
Erno Rubik - profesor architektury

Kostkę Rubika wymyślił w 1974 r. Erno Rubik - profesor architektury Budapeszteńskiej Akademii Sztuki Użytkowej. Zabawka o charakterze edukacyjnym miała pomóc studentom architektury lepiej zrozumieć zasady rządzące przestrzenią. Za pierwszym razem samemu Rubikowi ułożenie wytworzonego przez siebie gadżetu zajęło miesiąc. Dopiero po dłuższym treningu, opanował tę sztukę do kilku minut. Układanie kostki dość szybko stało się popularnym elementem rywalizacji na uczelni i poza nią, aż przed Bożym Narodzeniem w 1977 r., zabawka trafiła na węgierskie półki sklepowe i zaczęła zyskiwać ogólnokrajową sławę - w Budapeszcie powstał pierwszy klub Kostki Rubika oraz sprzedano pierwsze 300 tysięcy kostek.
Światowa sława wynalazku rozpoczęła się w 1978 roku, gdy Tamas Varga, węgierski profesor matematyki, rozdał kostki swoim zagranicznym kolegom podczas międzynarodowego kongresu matematyków w Helsinkach. Rozpoczęła się współpraca z kilkoma zagranicznymi sklepami. W 1979 roku, w porannym programie telewizji BBC pokazano młodych ludzi układających kostkę na czas. W kilka dni później kostka Rubika była już najbardziej rozchwytywanym towarem w sklepach zabawkarskich, a o cudownej zabawce pisano w magazynach takich jak Times czy Newsweek. W 1982 odbyły się pierwsze mistrzostwa świata w układaniu kostki, gdzie Amerykanin, Minh Thai, pobił rekord w prędkości układania - 22,95 sekundy.
(http://www.altix.pl/pl/aktualnosci/swiatowy-dzien-kostki-rubika/)

Obsesyjnych kostko-układaczy nazywa się "cubaholics", a wielu z nich mówi, że cierpi na "kubistyczne uszkodzenie" kciuka lub nadgarstka. Jednak najlepsi z nich Kostkę Rubika układają w kilkadziesiąt sekund.
Najdroższa kostka nazywa się Masterpiece Cube i została stworzona przez salon jubilerski Diamond Cutters International z okazji 15-lecia Kostki Rubika. Wykonana jest z litego złota, wysadzana 22,5 tysiącami ametystami, 34 tysiącami rubinów i 34 tysiącami szmaragdów o łącznej wartości 1,5 miilona dolarów.
(https://www.polskieradio.pl/10/5566/Artykul/1754596,Swiatowy-Dzien-Kostki-Rubika-Za-co-ja-kochamy)

Rekord Świata w pojedyńczym ułożeniu Kostki Rubika należy do:
Yusheng Du - 24.11.2018 - 3,47s. https://www.youtube.com/watch?v=SB3ut65SFUU

I na koniec zagadka ☝
Czy istnieje Kostka Rubika dla osób niewidomych?



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Znani Polacy.

  Na zajęciach świetlicowych uczniowie zapoznali się z twórczością oraz życiorysem polskiego literata i artysty wizualnego Stanisława Wyspia...