czwartek, 29 kwietnia 2021

Międzynarodowy Dzień Tańca

 

Międzynarodowy Dzień Tańca

 


    29 kwietnia obchodzimy Święto Tańca, które ustanowione zostało w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Dzień obchodów wybrano na pamiątkę chrztu, francuskiego tancerza i wybitnego choreografa Jeana-Georgesa Noverre'a, który był wielkim reformatorem francuskiego baletu tzw. baletu z akcją. Powszechnie uznawany za ojca teatru baletowego.

Źródło: Jean-Georges Noverre – Wikipedia, wolna encyklopedia

Balet jest widowiskiem scenicznym podzielonym na akta i sceny, których głównym elementem jest taniec. Powstaje przy współpracy wielu autorów. Najpierw powstaje tekst tzw. libretto, stanowiący podstawę dzieł sceniczno – muzycznych, później muzyka, za którą odpowiada kompozytor, choreograf układa układy choreograficzne a kostiumolog odpowiada za stroje. Dekoracje na scenie tworzy scenograf. Kiedy wszystko jest już gotowe na scenę wychodzą utalentowani tancerze baletowi. Sami zobaczcie.

Źródło: Balet - kursnamuzyke.pl

Zapraszam Was do obejrzenia baletu scenicznego pt. Śpiąca Królewna.

 

Link: Balet Bolszoj | ŚPIĄCA KRÓLEWNA | Wyjątkowy fragment #3 - Bing video


Ruch jest bardzo ważnym elementem w życiu każdego człowieka, ponieważ wpływa na prawidłowy nasz rozwój fizyczny jak i psychiczny. Aktywność ruchowa pomaga również rozładować niewyczerpany zapas energii. Taniec jest niewątpliwie jedną z form aktywności, która daje nam wiele radości oraz zadowolenia. Mamy wiele gatunków tańca, ale każdy z nas wybiera ten rodzaj tańca, który najbardziej nam odpowiada. W celu rozładowania napięcia oraz poprawienia Waszej kondycji fizycznej i psychicznej przygotowałam dla Was maraton taneczny😉

Na początek Macarena 🎵🎵🎵


 

Link do piosenki: ? Macarena The Girty Team Just Dance 2015 ? - YouTube

 

Link: Just Dance 2021: Paca Dance by The Just Dance Band | Official Track Gameplay [US] - YouTube

Zwalniamy troszkę tępo z piosenką Baby Shark (Dance).


 

Link: Baby Shark (Dance) เบบี้ชาร์ค - Animal Songs - PINKFONG - YouTube

Mam nadzieję, że dobrze się bawicie! Zaproście do tańca swoich rodziców, rodzeństwo, najlepiej tańczy się w grupie😀

Pamiętajcie, że po każdym wysiłku fizycznym należy się odpowiednio nawadniać, więc:  


 

To jest to!

Dużo wody, bo woda jest zdrowa i urody doda!

Tanecznym krokiem żegnam się z Wami,

pozdrawiam ciepło, niedługo się widzimy

Pani Marzena✋😊


Pingwiny 🐧

Ostatnio obchodziły swoje święto ptaki zamieszkujące zimne morza półkuli południowej. Jedne z naszych ulubionych nielotów. Pingwiny bo o nich tu mowa  obchodziły swoje święto 25 kwietnia. To wiosenne święto zostało ustanowione po tym jak naukowcy zaobserwowali, że przez 7 lat z rzędu kolonia pingwinów Adeli po spędzeniu miesięcy na morzu, wracała na Antarktydę do swoich terenów lęgowych właśnie 25 kwietnia. Od tego czasu badacze co roku z niecierpliwością i uroczystym nastroju czekają na powrót pingwinów, by zgotować im miłe przyjęcie. Zobaczcie sami 👀


Odrobinę wiadomości o pingwinach a zwłaszcza pingwinie cesarskim 🐧


Na świecie żyje 17 gatunków pingwinów, wszystkie na półkuli południowej, z czego tylko dwa gatunki pingwinów zamieszkują kontynent Antarktyczny. Największy z pingwinów - osiągający wzrost średniego sześciolatka - pingwin cesarski oraz pingwin białooki, zwany również na cześć żony jego odkrywcy - pingwinem Adeli. Wszystkie pingwiny są objęte ochroną. 
Pingwin cesarski 🐧
Ciało z wierzchu ciemne, spód biały. Skrzydła przekształcone w płetwy, czarne z wierzchu, białe od spodu. Głowa jest czarna. Na szyi i podgardlu żółtopomarańczowe pola. Nogi krótkie, czarne. To ptak żyjący na Antarktydzie i wodach wokół kontynentu. W zasadzie prowadzi morski tryb życia. Na ląd wychodzi na lęgi. Porusza się po lądzie w postawie wyprostowanej, kołysząc się charakterystycznie na boki. Dorasta do 120 cm długości ciała i osiąga 22-45 kg masy ciała. Poluje na ryby, skorupiaki i głowonogi. Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. To niewątpliwie najbardziej wytrzymały na niskie temperatury ptak na świecie.

© Gentoo Multimedia - Fotolia.com

Każdy kto kocha pingwiny powinien obejrzeć ten uroczy 3 minutowy filmik. Amazing Animal Babies to serial, który pokazuje jak trudne warunki muszą przetrwać młode pingwiny, gdy rodzą się na wolności. 


Kilka ciekawostek na temat pingwinów:

1. Pingwin został opisany po raz pierwszy w szesnastym wieku, kiedy to uznano go za dość dziwną gęś. Faktem jest natomiast, że pingwiny żyją na naszej planecie już ponad sześćdziesiąt milionów lat, czego dowiodły wykopaliska archeologiczne i badania porównawcze.
2. Krótki ogon jest istotną częścią ciała pingwina, ponieważ w wodzie pełni funkcję steru.
3. Złożone przez pingwiny jaja są przetrzymywane pod grubą warstwą tłuszczu na brzuchu.
4. Naukowcy zaobserwowali, że pingwiny jedzą często kamienie. Nie wynika to jednak z barku pożywienia,  a wręcz przeciwnie. Kamienie pomagają przemielić posiłek, a ich waga pomaga im głębiej nurkować.
5. Pingwiny, podobnie jak ludzie, mają łaskotki i reagują na nie tak, jak człowiek.
6. Największym gatunkiem jest pingwin cesarski, który może osiągnąć nawet 120 centymetrów, a najmniejszym pingwinek mały o wysokości 30 centymetrów. 
7. Każdego roku pingwin traci upierzenie, które odrasta po kilku tygodniach. Jednak, ze względu na nieprzyjazne warunki atmosferyczne, w tym okresie nie wchodzi do wody.
8. Poza okresem, kiedy pingwin czeka aż odrośnie mu upierzenie, większość czasu spędza w wodzie i tam też widzi znacznie lepiej niż na powierzchni.
9. Pingwin jest jedynym ptakiem, który może szczycić się pionową podstawą, a jego nogi podczas pływania przyjmują rolę płetw.
10. Aby oszczędzić swoją energię, pingwiny saneczkują, a oznacza to ślizganie się na brzuchu zamiast chodzenia.
11. Język pingwina przypomina ten koci, dzięki temu o wiele łatwiej jest mu utrzymać złowioną rybę. Podczas jednego polowania pingwin może wyłowić nawet kilkadziesiąt ryb.
12. Oczy pingwinów są większe od ich mózgu. Sprawia to, że doskonale widzą, a zwłaszcza pod wodą, gdzie spędzają trzy czwarte swojego życia. Na lądzie bywają krótkowidzami.



Propozycje kolorowanek z pingwinami znajdziecie tu: http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/ptaki/pingwin

Dyktando graficzne z pingwinem 🐧



Zobaczcie piękne podkładki wykonane przy użyciu koralików do prasowania w kształcie pingwinów.


Krótka instrukcja jak narysować pingwina 🖉


To nie lada zagadka dla oka każdego świetliczaka. Wytęż wzrok i znajdź pingwina wśród tukanów 👀


Jeżeli Ci się udało znaleźć pingwina - daj proszę znać w komentarzu 😉
Miłego dnia!
K.S.

środa, 28 kwietnia 2021

Święto Konstytucji 3 Maja.

 

Święto Narodowe Trzeciego Maja

 


    To święto państwowe ustanowione w 1919 roku, kiedy Polska odzyskała niepodległość, a potem ponownie w 1990. Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone jest w ramach upamiętnienia uchwalenia Konstytucji w 1791 roku. Po II wojnie światowej zwyczaj obchodów powrócił i trwał aż do 1946 roku. Wtedy doszło do masowych demonstracji studenckich i w efekcie władze komunistyczne zabroniły organizowania obchodów 3 maja. 18 stycznia 1951 roku władze PRL zniosły Święto Konstytucji 3 maja. Dopiero w 1990 roku przywrócono Święto Narodowe Trzeciego Maja. Wówczas odbyły się uroczyste obchody na Placu Zamkowym. Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą regulującą ustrój prawny państwa.

Triumfalny pochód twórców Konstytucji 3 maja z Zamku Królewskiego do kościoła Świętego Jana w Warszawie przedstawił na swoim obrazie Jan Matejko. 


 

Konstytucja 3 maja 1791 roku to dzieło stworzone dla uczczenia setnej rocznicy uchwalenia tej ustawy. Obecnie można je podziwiać na Zamku Królewskim w Warszawie.

Źródło: Święto Narodowe Trzeciego Maja – Wikipedia, wolna encyklopedia

W Jastrzębiu – Zdroju uroczyste obchody święta Konstytucji 3 Maja, jak co roku, odbywały się pod pomnikiem w Bziu. Później uczestniczono we mszy świętej, a następnie składano kwiaty pod pomnikiem Solidarności.

 

 

Link: Jastrzębie: Obchody święta Konstytucji 3 Maja ZDJĘCIA - Dziennikzachodni.pl

Zapraszam do pokolorowania godła Polski

Orzeł Biały

 

Link: kolorowanki godło polski - Bing images


Na koniec posłuchajmy hymnu narodowego

Mazurka Dąbrowskiego.


Pozdrawiam Was serdecznie✋😊


wtorek, 27 kwietnia 2021

2 maja Święto Flagi

2 maja

Święto Flagi

 

    2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Święto te jest jednym z najmłodszych polskich świąt narodowych, wprowadzonych na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. W tym dniu chcemy okazać szacunek naszej fladze narodowe, wywieszając ją w widocznych miejscach. W całej Polsce organizowane są różne uroczystości patriotyczne, na których Flaga Rzeczpospolitej Polskiej zawsze nam towarzyszy. W ostatnich latach powszechne stało się noszenie w tym dniu kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński. Tradycja ta jest kontynuowana do dzisiaj. Większość z nas nosi w tym dniu również biało – czerwone kotyliony. 

       KOKARDA NARODOWA                                        KOTYLION NARODOWY                   


       
 

Kolory polskiej flagi mają następujące znaczenie. Barwy te są takie same jak kolor godła państwowego (biały orzeł na czerwonym polu). Górny pas flagi oznacza białego orła. Kolor biały symbolizuje również srebro, a także wodę oraz czystość. Natomiast dolny pas flagi to czerwone pole tarczy herbowej. Kolor czerwony symbolizuje ogień, oznacza odwagę i waleczność. 

Źródło: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – Wikipedia, wolna encyklopedia



Posłuchajcie piosenki o Fladze.

 

Tak obchodziliśmy Święto Flagi w naszym mieście Jastrzębiu – Zdroju.


 

 

Link: Dzień Flagi w Jastrzębiu-Zdroju – czy przemarsz ulicami miasta był potrzebny mieszkańcom? • Galerie - nowiny.pl - portal, gazeta - Racibórz, Wodzisław, Rybnik, Agronowiny

A teraz zapraszam Was do rozwiązania krzyżówki o Polsce. Czy już wiecie jakie będzie hasło?


 

Link: krzyżówka patriotyczna - Bing images


Pokoloruj flagę Polski🎨

 

Link: kolorowanki z dlagą - Bing images


 

Link: kolorowanki dzień flagi - Bing images


Mam nadzieję, że miło spędziliście czas.

Pozdrawiam Was ciepło✋😊


poniedziałek, 26 kwietnia 2021

1 maja Święto Pracy

 

1 maja

Święto Pracy

Dużymi krokami zbliżamy się do obchodów świąt majowych. Takim pierwszy z nich jest święto państwowe Święto Pracy, które obchodzimy 1 maja. Dzień 1 maja jest przez wiele osób kojarzone z tzw. pochodami pierwszomajowymi, które odbywały się w Polsce w czasach Polski Rzeczpospolitej Ludowe (PRL), był to okres, w którym władza w Polsce była w rękach komunistów. Jak się okazuje nie było to jednak polskie święto, lecz międzynarodowe. Święto Pracy 1 maja na świecie obchodzone jest corocznie od 1890 roku, a w Polsce Święto Pracy zostało świętem państwowym od 1950 roku. Nazywane jest też Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Na całym świecie Święto Pracy obchodzone jest właśnie 1 maja. Można powiedzieć, że jest to święto międzynarodowej klasy robotniczej, czyli wszystkich ludzi pracy.

Jak podaje wikipedia, Święto Pracy wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

W niektórych miastach np. we Wrocławiu wciąż organizowane są pochody pierwszomajowe dla uczczenia Święta Pracy. W tym dniu Święto Pracy, które przypada 1 maja jest także dniem ustawowo wolnym od pracy. Oznacza to, że szkoły oraz instytucje czy punkty usługowe są tego dnia nieczynne.

A jak 1 maja Święto Pracy wyglądał w naszym mieście Jastrzębiu - Zdroju. Otóż miasto przez wiele miesięcy przygotowywało się na tą uroczystość. W pochodach pierwszomajowych głównymi ulicami miasta szły różne zakłady pracy, z górnikami na czele, szkoły, przedszkola, kluby sportowe i każdy ubrany był na galowo, a w powietrzu łopotały flagi biało-czerwone. Pochody miały być widowiskami i takie też były. Przy okazji funkcjonowały małe punkty gastronomiczne w których sprzedawano kiełbaski na gorąco, krupnioki (kaszanka), była wata cukrowa, baloniki. To było bardzo doniosłe wydarzenie, opisywane przez ówczesną prasę.

Poniżej przedstawiam Wam galerię zdjęć pochodów pierwszomajowych w Jastrzębiu - Zdroju z lat 70 i 80.

 
 

 
 


 
 


 

Źródło: Jastrzębie-Zdrój: pochody pierwszomajowe. Kto je jeszcze pamięta? Zobaczcie niezwykłe zdjęcia z lat 70 i 80 | Jastrzębie-Zdrój Nasze Miasto

Źródło: Święto Pracy 1 maja 2020. Co to za święto i kiedy je ustanowiono? Czy jest dniem wolnym? | Gazeta Pomorska 

Teraz już wiecie jak w Polsce obchodzono święto 1 Maja - Święta Pracy i jak wyglądały pochody pierwszomajowe. Zapytajcie o to swoich dziadków, rodziców.😀

Kto zgadnie o jakie zawody chodzi😉 

1) W dzień i w noc pracuje, chorym leki przepisuje?

2) Kto na skrzyżowaniu bez obawy staje,

bo ręką zatrzyma auta i tramwaje?

3) Chodzi z torbą dużą i z tego go znamy,

że nosi przekazy, listy i telegramy?

4) Biała bluza, spodnie białe, ubielone ręce całe,

nawet czapka biała też. Kto to jest? Czy wiesz?

5) Ciężko pracuje, słońca nie widzi,

czarny jest cały, lecz się nie wstydzi.

Gdy smacznie śpimy, pod ziemią znika,

wszyscy szanują pracę … .

6) Na stoliku mam nożyce, gdy je sprytnie w ręce chwycę,

gdy przy pracy się uwinę, wnet ostrzygę ci czuprynę.

7) Pani za sklepową ladą kupujących grzecznie wita.

Tu odważy, tam odmierzy towar dobry, tani, świeży.

8) W kuchni stoi całymi dniami, w ręku trzyma łyżkę,

obiady smaczne gotuje, czy zgadniecie kim jest ta pani?

A teraz dla spostrzegawczych👀


 

Link: wykreślanka zawody - Bing images


DO ZOBACZENIA😀


piątek, 23 kwietnia 2021

Światowy Dzień Książki 📖

Światowy Dzień Książki i Praw autorskich obchodzimy co roku 23 kwietnia.  Święto to zostało ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. 



"Czytanie książek to najlepsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła". 
Wiesława Szymborska

A czy Wy pamiętacie jak powstaje książka? 👀 📚
Maciej Bennewicz w opowiadaniu "Jak powstaje książka" przedstawia jak to się zaczęło. Oto fragment opowiadania:
"Pan drukarz zaczerpnął białą maź i wylał ją na kwadratowe sito.-To jest pulpa - powiedział uroczystym tonem. - Dawniej robiło się ją ze starych szmat - rozdrobnionych i rozpuszczonych, a teraz robi się je z drewna. Te białe włókna to celuloza. Nadmiar wody ocieka i po wyschnięciu tworzy się papier. Dzieci z niecierpliwością przyglądały się ruchom pana drukarza. Drewniany kołowrót podobny do dziadka do orzechów; tylko większy, zgrzytnął i dwie grube deski ścisnęły sitko, na które przed chwilą wylała się papierowa pulpa. - Oto wyschnięta pojedyncza kartka Pan Borys, pracownik muzeum, podał dzieciom dwie grube kartki. - Właśnie z powodu sposobu, w jaki powstawał dawniej papier, nazywano go papierem czerpanym. Był bardzo drogi. Dlatego takie książki były bardzo drogie. Wszystko wykonywano ręcznie..".
Cały tekst opowiadania znajdziecie tu: tekst opowiadania. 📖

Na podstawie tego opowiadania powstał film 🎥


Dlaczego warto czytać książki? 📕📗📘📙📚 Zobaczcie 14 zalet czytania książek.


1. Redukuje stres. Wystarczy 6 minut czytania aby zredukować stres o 66%.
2. Poprawia pamięć.
3. Inspiruje.
4. Rozwija wyobraźnię.
5. Poprawia skupienie i koncentrację.
6. Poszerza słownictwo.
7. Stymuluje mózg.
8. Poszerza światopogląd.
9. Rozwija wrażliwość na innych ludzi.
10. Poszerza wiedzę.
11. Poprawia pisanie.
12. Pomaga zasnąć.
13. Kształtuje osobowość.
14. Zwiększa zdolności analityczne.

Pokażę Wam pomysł jak zrobić wesołą zakładkę do książki dla wszystkich książkomaniaków 😊 Jeżeli lubicie czytać tak samo jak ja - będziecie zachwyceni.


Potrzebne będą:
- szablon z złącznika wydrukowany na sztywnej kartce
- pianka EVA w odpowiednim kolorze
- para kreatywnych oczek
- nożyczki
- nożyczki do papieru
- długopis
- klej
- czarny marker.



Szczegółową instrukcję znajdziecie tutaj: instrukcja 🐸

Miłego weekendu 🌞

K.S.

Jastrzębie – Zdrój miasto MISTRZÓW POLSKI 🏆

 

Kwiecień to miesiąc mistrzowskich sukcesów drużyny siatkówki: Klub Sportowy Jastrzębski Węgiel i drużyny hokejowej: Jastrzębski Klub Hokejowy GKS Jastrzębie. Obie te drużyny zostały najlepszymi w kraju, zdobywając tytuł Mistrza Polski. Przybliżę Wam krótką historię oraz największe osiągnięcia obu klubów sportowych.

Klub Sportowy Jastrzębski Węgiel, to klub, który nieprzerwanie od 1997 roku występuje w polskiej ekstraklasie siatkówki mężczyzn PlusLidze (Polska Liga Siatkówki). Klub zdobył łącznie: 12 medali mistrzostw Polski: 2 złote (2004, 2021), 3 srebrne i 8 brązowych. W roku 2011 zdobył 2. miejsce w Klubowych Mistrzostwach Świata (KMŚ), a w sezonie 2013/2014 brązowy medal Ligi Mistrzów. Niewątpliwie, klub jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich klubów na świecie. Mecze drużyny rozgrywane są w hali widowiskowo-sportowej w Jastrzębiu Zdroju na ul. Jana Pawła II 6.

Jastrzębski Klub Hokejowy GKS Jastrzębie od sezonu 2008/2009 występuje w ekstralidze polskiego hokeju. Drużyna rozgrywa mecze na lodowisku Jastor obok hali widowiskowo – sportowej w Jastrzębiu – Zdroju. W sezonie 2012/2013 drużyna zajęła 2 miejsce. W tym roku 2021 drużyna zdobyła złoty medal Mistrzostw Polski.

Jak zauważyliście jest się czym chwalić, mamy utalentowanych zawodników, którzy dzięki swojej ciężkiej pracy, determinacji oraz wielu wyrzeczeń osiągają w swoim życiu sukcesy zawodowe. Niech to będzie dla Was przykład, że warto ciężko pracować, nie poddawać się i wierzyć w swoje umiejętności oraz możliwości.
A teraz zapraszam Was do galerii zdjęć.

 

HALA WIDOWISKOWO – SPORTOWA

w Jastrzębiu - Zdroju


 

LODOWISKO JASTOR

w Jastrzębiu - Zdroju


NASI MISTRZOWIE POLSKI

SEZONU 2020/2021

🏆



Klub Sportowy Jastrzębski Węgiel



 

Jastrzębski Klub Hokejowy GKS


Zapraszam Was do zaprojektowania własnego pucharu MISTRZA POLSKI. 

Możecie skorzystać z gotowych dostępnych szablonów i wykleić puchar np. bibułą. Udanej zabawy😀


 


Do zobaczenia ✋😊

Życzę Wam zdrowego i spokojnego weekendu!



Znani Polacy.

  Na zajęciach świetlicowych uczniowie zapoznali się z twórczością oraz życiorysem polskiego literata i artysty wizualnego Stanisława Wyspia...