piątek, 29 maja 2020

Kraina 44 wysp 👂

Słyszeliście o Krainie 44 wysp? 👂 a może ktoś z Was już ją odwiedził?
Jest już piątek, więc bez problemu mogę zabrać Was w to piękne miejsce 😊

Na początek ważna informacja ☝

Teatr Baj na swoim profilu facebook-owym utworzył z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka nowe wydarzenie. Przygotowaliśmy dla Was wyjątkowy prezent: spektakl "Ja, Maluch i morze" w reż. Marka Zákostelecký'ego, który możecie obejrzeć w swoich domach w najbliższy weekend i oczywiście w Dzień Dziecka. Jeśli tęsknicie za latem, podróżami i wakacyjnymi przygodami, koniecznie musicie zobaczyć bajowe przedstawienie.
🚗 Spektakl zabiera dzieci w niezwykłą podróż z pięcioletnią bohaterką i jej najlepszym przyjacielem Maluchem, fiatem 126 p, w głąb morza. Mogą poznać jego mieszkańców i morskie tajemnice. Dorosłym natomiast przypomni lata osiemdziesiąte, na które, być może, spoglądają z nostalgią. Mamy nadzieję, że jednych i drugich oczaruje tym, co w teatrze lalek najlepsze, czyli sztuką animacji.


Przedstawienie będzie dostępne dla widzów bezpłatnie na stronie internetowej Teatru Baj aż trzykrotnie:
🕙30 maja w godzinach 10:00-12:00,
🕙31 maja w godzinach 10:00-12:00,
🕙1 czerwca w godzinach 10:00-12:00.


Bezpośredni link do spektaklu: https://bit.ly/baj-maluch-online 

Miłego oglądania 🎩 

Poznajecie to miejsce?
Zaplanowałam cykl ciekawych i inspirujących wpisów co piątek, aż do wakacji. Co Wy na to? Dziś przedstawiam miejsce, które mnie zaczarowało i ilekroć mam czas to wracam tam choć na parę dni.




 (https://www.radissonhotels.com/pl-pl/miejsca/polska/swinoujscie)

Na zdjęciu powyżej widać popularny Wiatrak w Świnoujściu - stawa "Młyny" znajdujący się na głowicy falochronu zachodniego. Historyczny punkt nawigacyjny powstał w latach w latach 1873-1874. Stanowi logo miasta. 

Jest z nim związana pewna legenda 😌
Mieszkańcy Świnoujścia, od początku istnienia miasta, pracowali na statkach. Marynarze wypływali w długie i wycieńczające rejsy, a żony czekały na nich. Alicja, żona Krzysztofa zrozpaczona wyglądem ukochanego Krzysztofa poszła w nocy nad brzeg morza i płakała. Tajemniczy głos kazał jej szukać ratunku w wiatraku, z którego wyszedł stary młynarz. Kazał on przyjść Alicji następnego dnia wraz z mężem. Zalecił okładać go błotem, zażywać kąpieli w morzu i spacerować. Tydzień później zabrał go do wiatraka. Po pewnym czasie mąż Alicji wyszedł z wnętrza odmłodzony. Wiatrak zaczęli odwiedzać także i inni marynarze. Gdy umarł stary młynarz, okazało się, że nikt nie zna sekretów jego zabiegów, a mechanizm wiatraka stanął. Ludzie spragnieni odmłodzenia do dziś przybywają do uzdrowiska.
(https://swinoujscie.naszemiasto.pl/bialy-wiatrak-w-swinoujsciu-juz-nie-jest-bialy-widac-gole/ar/c1-7312319)

Chociaż popularnie mówi się, że miasto leży w krainie 44 wysp, to zamieszkane są trzy z nich: Uznam, Wolin i Karsibór.
Świnoujście jest miastem o wielu obliczach – z jednej strony ważnym ośrodkiem gospodarki morskiej (jednym z czterech kluczowych portów w Polsce) i bazą marynarki wojennej, z drugiej – popularnym uzdrowiskiem i miejscowością turystyczną.
Jest w nim najszersza plaża w Polsce, która miejscami dochodzi do prawie 200 metrów. Co oznacza, że można położyć na niej Pałac Kultury i Nauki bez iglicy! Plaża w Świnoujściu jest bardzo długa – to aż 4 kilometry. Położona jest w odległości kilkunastu minutowego spaceru od centrum miasta (2 kilometry). Wejść na plażę jest 12, można tu wypożyczyć leżak i opalać się na piasku lub wykąpać w morzu – zejście do wody jest przyjazne i łagodne, a bezpieczeństwa wypoczywających pilnują ratownicy. Do dyspozycji letników są toalety i przebieralnie, w sezonie pojawią się dodatkowo atrakcje dla dzieci. Na plaży znajdują się trzy falochrony. 
(https://rankingplaz.pl/plaza/swinoujscie/)

Dzięki zainstalowanej kamerze na jednym z hoteli - tuż przy plaży, możemy w każdej wolnej chwili zajrzeć na piękną plażę w Świnoujściu. 😍

 Tu jest pięknie 💛

Miłego weekendu! 

czwartek, 28 maja 2020

Zakładka do książki 🔖


Mamy czwartek - więc czas na pracę plastyczną 😊
Gotowi?

Jesteśmy obecnie w takim okresie, że mamy więcej czasu na czytanie. Czytanie rozwija nasze myślenie, pamięć i mowę. Dzięki książce zdobywamy wiedzę o sobie i otaczającym nas świecie oraz rozwijamy nasze kompetencje poznawcze. Poznajemy i nazywamy emocje swoje i innych osób, a także rozróżniamy świat zewnętrzny od świata odczuć i wrażeń. Co już zapewne wiecie z wcześniejszych wpisów na blogu. 

Proponuję Wam dzisiaj wykonanie zakładki do książki. Sami wybierzcie, która z dwóch propozycji przedstawionych poniżej jest ciekawsza 😉

Propozycja nr 1





Propozycja nr 2



Szczegółową instrukcję wykonania oraz potrzebne materiały znajdziecie tu:

Udanej zabawy! ☺

środa, 27 maja 2020

Gra na szklankach 🎶

Gra na szklankach☺

Jak myślicie, czy możemy wydobyć jakieś dźwięki przy użyciu wody? Woda kapie, szumi, wrze, bulgocze, ale może też zmienić dźwięk szkła. Gdy wlejemy więcej wody do szklanki, ta będzie miała niższy dźwięk, a kiedy wlejemy mniej wody, dźwięk będzie wyższy.

Proponuję Wam dziś zabawę w kolorowe dźwięki wody. Zobaczcie:

Do przygotowania tego wodnego instrumentu potrzebne będą:
- szklanki (ważne, żeby były tego samego kształtu) 
- woda
- farby lub barwniki spożywcze
- pałeczka od dzwonków lub zwykła łyżeczka


Wykonanie:
- Wlej wodę do szklanek. Di jednych więcej, do innych mniej. Jeśli chcesz uzyskać konkretne dźwięki, musisz sprawdzać pałeczką lub łyżeczką, czy dany dźwięk Ci odpowiada. Możesz pomóc sobie naszym wirtualnym pianinem i stworzyć dźwięki c, d, e, f, g. Jeśli chcesz uzyskać wyższy dźwięk, wystarczy wylać trochę wody, jeśli interesuje Cię niższy dźwięk, to dolej wodę.
- Kiedy już uzyskasz odpowiednie brzmienie swoich szklanek wybierz kilka kolorów farb. Na końcówce łyżeczki przenieś odrobinę jednego barwnika lub farby do pierwszej szklanki. Do każdej szklanki wystarczy dosłownie szczypta jednego barwnika.
- Weź do ręki pałeczkę lub zwykłą łyżeczkę i graj, twórz własną wodną muzykę.



Na koniec zachęcam Was do rozwiązania muzycznego rebusu ☺

 
Miłej zabawy!

Znani Polacy.

  Na zajęciach świetlicowych uczniowie zapoznali się z twórczością oraz życiorysem polskiego literata i artysty wizualnego Stanisława Wyspia...